Balázs Zircen született, a Bakony fővárosában. Már gyerekkorában megcsapta a száguldás szele a pedálos Moszkviccsal, amit csak a kertkapu tudott megállítani (azaz az sem, mert a Moszkvics erősebb volt:). Később jöttek a bicajok, amikkel aztán ismét sikerült jónéhány harci sérülést beszerezni. Balázsban már ekkor túltengett a kreativitás és az aktuális bringák nem úszták meg átalakítás nélkül. Készült is a Campingböl BMX, a szovjet Sputnikból pedig szingó gumis versenybicaj. 12 évesen aztán egy szép őszi délutánon Attila barátjával kölcsönvették a garázsban parkoló Simson Start és gombaszedés címén erdei kalandtúrára indultak.
Valahol ide datálható az azóta is tartó motoros korszak kezdete. Nem is volt kérdés ezek után, hogy a középiskolai tanulmányait a Jendrassik György Közlekedésgépészeti Technikumban végezte. Osztálytársaival együtt délutánonként mindig a műhelyben bütyköltek valamit: először Balázs az újonnan vásárolt Simsonját fűrészelte át olyan durva megemelt crossmotorrá, hogy az első próbaút a rendőrségi garázsban végződött, ahonnan csak úgy engedték haza, ha visszaalakítja a motort. A jogosítvány megszerzése után, persze kellett egy igazán dögös autó és onnantól kezdve jöttek az újabb ötletek, meg persze az újabb autók!
Balázs az egyik tulajdonosa és műszaki vezetője az EK Auto-nak, valamint alapítója a Krazy Kutters SpeedShop-nak.
Az Ő fejéből pattannak ki az autóépítés azon remekei, mint például a Krazy Kutters hot rodja, a protourer Trans Am, vagy a '68-as kompresszoros Impala.
Ádám az az ember, aki tipikusan különbözik minden eddig ismert autó őrülttől. Igen, természetesen Ádám is született, valamikor a 80-as évek elején, Ő is családban nőtt fel, de náluk senki nem volt sem autó, vagy motorversenyző, sem otthoni ezermester, de a legmeglepőbb, hogy legény létére a kerekek gumifüstje és a motorok sem érdekelték. Volt persze matchbox a polcon, de inkább dísznek, mint szórakozásnak. Ez a srác így is nőtt fel. Nem különösebben érdekelték a kocsik, nem érdekelte Amerika, nem volt példaképe Big Daddy Don Garlits vagy Jimmy Shine.
Ádám családjának egy része viszont Floridában lakott. Úgy tíz évvel ezelőtt Ádám ide ment látogatóba. Látta persze a járművek különlegességét, értette, hogy itt nem Opelek és Fiatok suhannak az utakon, látta azt is, hogy milyen szépek a veterán autók, de még ekkor sem érzett késztetést, hogy padlóig nyomja a gázt egy Corvette volánja mögött. Valami viszont megfogta; vásároltak akkor egy amcsi városi terepjárót és hazahozták, hogy majd itthon eladják. Az üzlet bejött, és Ádám a maga kis csendes, szótlan módján gondolta, a jó üzlet megér egy-két ismétlést. Hát így kezdődött.
Ádám az egyik tulajdonosa és alapítója az EK Auto-nak. Persze, ma sem hegeszti a kipufogót, nem csiszolja a karosszériát, lehetőleg még gyertyákat sem cserél. Nem ez dolga. Feladata a kereskedelem. Adni és venni a veterán autókat, pénzügyileg biztosítani a vállalkozás működését. Ehhez viszont ért. Nagyon. Becs szó! – Ja, és ma már whiskey-t iszik és tetkója is van!
Szóval, a jogosítvány megszerzése után, kellett egy igazán dögös autó. Balázsnak már akkor nagyon tetszettek az amerikai porig ültetett Pickupok, de a 90-es évek elején ilyet nem nagyon lehetett találni Magyarországon, ezert elhatározta épít magának egyet. A donor egy korai platós IZS volt, ami annyira szét volt rohadva, hogy a haverokkal 4 tábla lemezből építették újra a karosszériát. A végeredmény igazán dögös lett; sebességsárga fényezés, széles kerekek, gombbal nyíló ajtók. A Balatonon nem győzték fotózni a külföldi turisták, ahol Balázs nyaranta dolgozott egy robogókölcsönzőben.
Na és ekkor történt a visszafordíthatatlan baj, ugyanis ezen a nyáron egy ’82 Cadillac Sedan DeVille volt Balázs irodája a parkolóban....végzetes szerelem volt első látásra. Innen egyenes út vezetett a helyi szerelőhöz, ahol egy ponyva alatt várta élete első amcsi autója egy ’77 Pontiac Firebird Esprit 350 cui motorral (az autónak csak egy szépséghibája volt, hogy atomjaira szét volt szedve). Két év legózás után, elkészült a nagy mű, csakhogy addigra kiderült, a megváltozott jogszabályok miatt az autót nem lehetett forgalomba helyezni.
Balázs nem adta fel, ekkor már Budapesten lakott és egy helyi szervízben talált egy megfelelő donorautót, egy ’81 Pontiac Turbo TransAm-et. Ez az autó máig hű társa és az évek alatt igazi Pro Tourer-ré alakult át: 462 cui Pontiac Big Block 500+ hp, 6 sebességes manuális váltó, Porsche GT3 fékek, 4 lengőkaros futómű és 20”-os alufelnik.
Eljött azonban az a pont, ahol a műszaki szabályok kezdtek gátat szabni Balázs fantáziájának, ezért elhatározta, épít egy radikális hot rodot és Szabó Attila barátjával létrehozták a KRAZY KUTTERS SpeedShop-ot. Nagy kihívás volt megtalálni a korhű alkatrészeket a 30-as évekből és a járgány összes alkatrészét megtervezni, egyedileg legyártani. A sok munka azonban meghozta a sikert, a Hot Rod az elkészülésének évében, 2010-ben megnyerte a Magyar Autóépítő Bajnokság fődíját.
Azonban, ha az embert elkapja a gépszíj, nincs megállás! :)
Balázsnak az egyik barátjától sikerült beszereznie egy Weiand 6-71 csavarkompresszort. Igen ám, de kellett hozzá egy autó is, ekkor találkozott egy autós fesztiválon az EK Auto-val és Kiss Ádámmal, akik az USA-ból közvetlenül importáltak autókat és egy ’68 Impala Fastbackel érkeztek. Balázsnak annyira megtetszett az Impala, hogy megbízta Ádámékat keressenek neki egy projekt állapotút az Államokban. Az üzlet megköttetett és a srácok között barátság alakult ki.
Egy közös ausztriai kiállítás látogatás alkalmával, megszületett az ötlet is - az EK Auto veterán import tevékenységét egészítse ki a Krazy Kutters SpeedShop szervízszolgáltatásaival és tapasztalatával.
Ádámnak, ugye nem voltak ismerősök az amerikai járgányok, persze hallott már a Mustangról és a Corvette-ről. Sokáig gondolkodott azon, hogyan is kezdje el az üzletét, milyen autót vásároljon, amit majd eladhat itthon. Az unokatestvére segítségét kérte, hogy kezdjék el együtt a vállalkozást és társra talált. Péter már többet tudott az autókról, így együtt választottak maguknak két járgányt - egy ’69 Firebirdöt és egy ’78 Silver Anniversary Corvette-t.
A Firebirdbe beletrafáltak; életük első amerikai veterán autója egy kompresszoros pro streetnek épített vadállat volt! A másik autó is párját ritkította az eredetisége és a története miatt, mert egy producertől sikerült megvásárolni, akinek a garázsában ott állt még a Miami Vice Ferrari Testarossaja is. A szállítmány lassan összeállt, de Ádám közben már promózta a vállalkozást, így sikerült eladniuk egy ’66 Ford Mustang Coupet és egy ’72 Ford Mustang Convertiblet - látatlanban, csak képekről.
Az autók megérkeztek Magyarországra és bemutatták őket fesztiválokon, kiállításokon. Hamar rájöttek, hogy a Corvette ugyan szép és eredeti állapotú, de a Firebirdöt restaurálni kell.
Közben már futottak a hirdetések, jöttek az ügyfelek és a Corvettet el is adták. A Firebird restaurálásába (illetve átépítésébe) meg belekezdtek; az ötlet a régi volt, az autó pro street lesz, de inkább egy utcai változata.
Ekkor már kezdte érezni Ádám a benzingőz mámorát....
A Corvette eladása után újabb két autót vásároltak, egy aranyszínű ’79 Firebirdöt és egy ’68 Impala Fastbacket - azt a Fastbacket, amibe később beleszeretett Balázs is.
A ’68 Impala Fastback meghatározó autóvá vált mindenki számára, a vállalkozás zászlóshajója lett. Ádám és Péter beutazta vele a fél országot, mindenhol ott voltak - szerették az autót.
Ádám elkezdte használni az arany Firebirdöt, csak úgy, mindennapos autónak és vevőt talált az Impalára is.
Ezután pedig újabb autók jöttek; megvette a ’77 Blazert, a ’74 Lincolnt és egyik barátjával egy ’91 Corvettet is vásároltak.
Ádámot elkapta a gépszíj és azóta is csak veszi és eladja az autókat.
Persze, közben a vállalkozás is fejlődött; újabb kereskedőpartnerekkel szerződött le az Államokban - voltak már projekt autók is a kínálatban, megnyitották Balázzsal a műhelyt és Ádám már nemzetközi üzleteket bonyolított Oroszországban, Németországban, Szlovákiában, Lengyelországban.
Elkészültek a ’69 Firebird restaurálásával és egy remek ötlettel álltak elő; visszaviszik az autót az USA-ba eladni - az üzlet bejött! Ez volt az első autó, amit külföldre készítettek Balázzsal és ugye a jó üzlet megér egy-két ismétlést....